• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/malbetliler/?fref=ts
    • www.malbet.net Malbetin sesi Uzungölün Nefesi
    • www.malbet.net
    • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
REKLAM

SEKMEN HEDiYELiK ESYA

RESME TIKLA

Uzungöl Sanal Görünüm
iLCEMiZ

Sena KARATAY

Sena KARATAY
senakaratay@malbet.net
Bunlar Artik Cok Normal
12/10/2015

12 Ekim 2015 Pazartesi 17:54:49

Sosyal öğrenmeyi hepimiz duymuşuzdur. Biz insanlar yaşam boyu her an yeni birşeyler öğrenme ve öğrendiklerimizi uygulama potansiyeline sahibizdir.Peki medyanın bu sosyal öğrenme ve model alma üzerindeki etkileri nelerdir diye bir soru yöneltelim..
Teknoloji çağı insanları olarak medyanın hayatlarımızdaki etkisini yadsıyacak yoktur herhalde? En çok etkileyenlerin başında ise görsel medyanın olmazsa olmazı pembe/siyah dizilerimiz gelmektedir..

BU DİZİDEKİLERİN GERÇEK HAYATLA HİÇ BİR İLGİSİ YOKTUR!
İbaresini her dizinin başına yazmasına yazıyor sayın editörler.. Amma izlediklerimizin zihnimize kazınmasını ne derece engelliyorlar??
Gerçek hayatla ilgisi olmayan sahneleri izleyicilerin gerçek hayata geçirmesini empoze etmiyor mu bu medya?

ÖRNEĞİN;CİNAYETİN İZLERİ..

Artık hepimiz bir cinayet işlediğimizde delilleri nasıl ortadan kaldıracağımızı iyi biliyoruz değil mi? Daha da kötüsü var... Hepimiz cinayetin nasıl işleneceğini son ayrıntısına kadar öğrendik bu diziler sayesinde.. En kötüsü de, göre göre bu konuda soğukkanlılaştık..Mafyala

rı sevmeye başladık.. Çünkü onlar çok güçlüler.. Güçlü olan yasadışı suç da işleyebilir, canı sıkılınca birini apansız da öldürebilir.. Onlar mafya, bunları yapmaları artık çok normal..

Bakın anahtar kelime bu işte.. 'Artık bunlar çok normal'..

Normalleştirdik biz herşeyi.. İllegal olanları legalleştirdik zihnimizde.. Adam ölüdürüp gömmek ya da cesedi halıya sarıp denize atmak eskisi kadar kanımızı donduran olaylar değil artık..Metres hayatı yaşamak ahlaksızlık olarak gelmiyor..

Genç kızlarımız,kadınlarımız bile Tv'nin başına geçmiş 'Hadi karından boşan' der hale geldi.. Evlilik dışı ilişkiler güzel gösteriliyor çünkü.Elinize alın kumandayı her kanalda en az bir dizide insanlar evliliklerinden sıkılmış sevgilileriyle ikinci baharlarını yaşıyorlar.. Evlilikleri hep sorunlu hep sıkıntılı.. Karıları dırdırıcı, metresleri ise adeta bir melek.. Delinin aklına taş düşürmek diye bir söz vardır. Mecazi anlamdaki bu delinin günahı ne şimdi ? İnsanların aklına böyle şeyleri zorla düşürmüyor mu bu medya? Erkeklerin aklını geçtim bu genç kızlara,kadınlara ne demeli.. Tv'nin başına geçip adamların evlilik dışı aşkına kavuşmaları için dua eder oldular.. Bu olanlar da bize 'Allahım sen büyüksün' dedirtiyor..

Sadece erkekler değil bu medyada kadınlar bile aldatıyor eşlerini.. Üstelik kocaları onları affediyor.. Şimdi soruyorum sizlere.Nerede kaldı şimdi bizim bu namuslu türk kadınlarımız, erkeklerimiz..Bu diziler bizim milletimiz için ciddi önem taşıyan namus kavramını yok etmiyor mu?? Namus kavramı yok olmuş bir milleti ise siz düşünün..

Namus bir kenara itilmiş, can almak ise artık çok kolay..Hepimiz kazıdık dimi replikleri aklımıza.. Herkes 'Biz burada racon kesmiyoruz kafa kesiyoruz' der hale geldi.. 30 yıl sonra söylemekle kalmayız kafa da kesmeye başlarız..
Anlayacağınız alıştık..
Gözümüzde alıştı, zihnimizde alıştı..
Bunlar malesef artık çok normal...


951 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret206833
SAAT
Takvim
KUR´AN OKUMA

TIKLA ve OKU

REKLAM

SEFLERIN YERI

RESME TIKLA

Uzungöl DERGiSi
DOKTORA SOR


Dc.Dr.Orhan KOCAMAN
GASTROENTEROLOJİ Mide Uzmani