• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/malbetliler/?fref=ts
    • www.malbet.net Malbetin sesi Uzungölün Nefesi
    • www.malbet.net
    • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
REKLAM

SEKMEN HEDiYELiK ESYA

RESME TIKLA

Uzungöl Sanal Görünüm
iLCEMiZ

Abdullah Özen

Abdullah Özen
iletisim@serahtasarim.com
Facebook ta Başka Bir Tehlike
25/12/2013

   Değerli okurlarımız!
   Sizlere bilişim üzerine bu yazımda facebookun zararlı olarak gördüğüm bir uygulamasından bahsedeceğim..Facebook yazılım mühendisleri her gün nerdeydse içerik ve görünümde oynadıkları facebook.com da son zamanlarda akıllı telefonlar ile entegreli olan bir uygulamasından sizlere bahsedeceğim. Faydalı mı, faydasız mı buna varın siz karar verin.

  Akıllı telefonların her geçen gün hayatımızı  kolaylaştırdığı bu zamanlarda, cep telefonlarımızın internete bağlı olduğu durumlarda vede facebooku nerdeyse herkesin kullandığı şu zaman diliminde ister istemez internet ile telefonlar birbirini tamamlayan unsur halindedir. Bir çok uygulama internet istiyor ve servis sağlayıcılarda bunu var sayaraktan uygulamaların çoğunu yapıyor.

   Facebook uygulamasını indirdiğinizde kendinde olan bir özelliği sizlerle paylaşmak istedim. Cep telefonunuz ile çektiğiniz her bir resim sizin onayınız olmadan facebook sayfasına otomatik bir şekilde yükleniyor.

-Nasıl yani?

       Şöyleki; Siz bir resim çektiğinizde bu resim cep telefonunuz internet erişimini ne zaman aktif bulduğu zaman resimlerinizin hepsini önbelleğine alıyor ve ya bilgisayardan yada cep telefonunuzdan facebook hesabınızı açtığınızda sayfanızda fotoğraflar bölümünde bütün cep telefonunuzdaki resimlerin ön izlemelerini görebiliyorsunuz. Yani facebook bu alanda sizlere belli bir resim kapasitesi veriyor cigabayt (gb) olarak. Benim %4/2 gb kaldığını söylüyor mesela. Bu alanda onay işareti bölümü var. Oraya tıklaldığınızda da resim anında facebook üzerinde aktif oluyor ve paylaşıma vede görünüme açık hale geliyor. Güvenlik olarak olumsuz bir durum yok fakat, bu çektiğiniz resimler sizin kişisel bir telefonunuz olduğundan her türlü resim çekme olasılığınız vardır. Mesela aile içi şahsi resimleriniz olabilir. Nede olsa sileceğiz biz resmi deyip rahat tavırlala çekebileceğiniz her bir resim facebook tarafından yedeklenmektedir.Herhangi bir iş gereği çektiğiniz bütün bilgiler veyahut WhatsApp ta iş yerinizle alakalı evraklar yazışmalar bunlarda birer resim olduğundan bunlarda galerinizde olduğunda dolayı bunlarında yedeklerini facebook şirketi almaktadır. Yani pekte gizli bir özeliniz kalmamaktadır denilebilir. Facebook şirketi çok büyük bir istihbaratcı ayrıntıları ile türkiyede ve dünyada aktif bil şekilde her kullanıcının seceresini çıkarmaktadır. İçtiğiniz bir kahvenin hangi saatlerde nerede tam olarak olduğunu bilebilecek kadar. Hergün hangi mekanlarda bulunduğunuza kadar. Her yazmış olduğunuz iletilerin yedeklenip sizin ne denli bir yapıya ve karaktere sahip olduğunuza kadar her şey kayıt altında. Örnek bir resim de attım. Benden söylemesi ;)
Başka bir yazıda görüşmek ümidiyle hoşcakalın...3586 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Elleri Öpülesi Annelere... - 18/03/2013
Oysa dün, dünyaya zeytinden küçük gözlerle bakmıştı.. Çok da şey değişmedi oysa Şimdi zeytinden çok az büyük gözleri.. Sorsamki neler değişti ninem..
Uzungöl'ün Gurbetteki Bir Gençten Ayna Yansıması - 13/02/2013
Değerli ziyaretçiler! Bu yazım tamamen kendi düşüncelerimden derlediğim cümlelerden ibaret olup destek vermek veya vermemek adına bir yazı değildir. Kendi görüşlerimi açık bir şekilde beyan ettiğimi en baştan hatırlatarak başlıyorum.
TEKNOLOJÍNÍN SON ÜRÜNLERÎ - 13/01/2013
Merhaba değerli okurlarımız. Bu yazımızda sizlere teknolojinin en son ürünleri hakkinda bilgi vermeye çalışacağız
Teknoloji Maduru Olmayın ve Bunlara Dikkat Edin! - 30/12/2011
Doğu Karadenizin İllerinden Trabzonun Çaykara İlçesine bağlı Olan Uzungölümüzde hemen hemen eskiden kalan ve dini vecibelerimizden biri olan türban (kapalı olmak) genç yaşlardan gösterilir eğer uygunsa ilerleyen yaşlardada o genç kızın yaşam koşul
Uzungölüm - 28/12/2010
Uzungölüm
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret206833
SAAT
Takvim
KUR´AN OKUMA

TIKLA ve OKU

REKLAM

SEFLERIN YERI

RESME TIKLA

Uzungöl DERGiSi
DOKTORA SOR


Dc.Dr.Orhan KOCAMAN
GASTROENTEROLOJİ Mide Uzmani